Stránky

29. apríla 2018

Bezlepkové kefírové žemličky bez vajíčka (alebo základné kefírové pečivo)Za posledné mesiace som prepadla dvom veciam – chladničkovému kysnutiu, ktoré nadšene opisuje už Julia Child vo svojej knihe Umenie francúzskej kuchyne a ktoré hojne využívajú všetci francúzski pekári, a kefírovému pečivu.

Okrem toho, že si vďaka chladničkovému kysnutiu dokážete fantasticky celé pečenie skvelo zmanažovať, pečivo je neuveriteľne jemné, pretože droždie kysne a rastie naozaj pomaly, vďaka čomu má pečivo malinké bublinky. Kefír zas dodá pečivu lahodnú chuť, trošku vzduchu navyše a vo výsledku je všetko príjemne vláčne. Och a skoro by som zabudla - zaobídete sa úplne bez vajíčka. 

Osobne milujem z kefírového cesta raňajkové žemličky - sú rozkošné a neuveriteľne chutné. No pokojne ho vyskúšajte aj na akékoľvek párty pečivo ako pizza tyčinky (alebo rovno pizzu), syrové slimáky či mäsovú roládu. Dám ruku do ohňa, že sa budete oblizovať až za ušami 😊 

Na približne 20 ks budeme potrebovať:

Čas prípravy: 15 min + 8 hodín kysnutia  Čas pečenia: 20 min  Teplota pečenia: 250 °C

650 g bezlepkovej múky Promix PK špeciál alebo Promix Beta
50 g tapiokového škrobu
1 ČL (3 g) xantánovej gumy
12 g bezlepkového kypriaceho prášku
1 Čl soli
50 g olivového oleja (pokojne môžete použiť aj bravčovú masť)
30 g jablčného octu
2 PL (40 g) trstinového cukru
42 g (1 kocka) čerstvého droždia
650 g kefíru (môže byť nízkotučný alebo aj plnotučný)1. Kefír mierne ohrejeme a zmiešame  s 1 PL cukru. Do teplého kefíru rozdrobíme droždie, dobre premiešame a necháme asi 5 min podskysnúť. 
2. Múku zmiešame s tapiokovým škrobom, xantánovou gumou, 1 PL cukru, kypriacim práškom a soľou. Do stredu spravíme jamku, kam pridáme olej, ocot a vykysnutý kvások. 
3. Pomocou ručného mixéra vymiesime na hladké cesto, prikryjeme vrchnákom z misky a vložíme do chladničky. Tu necháme cesto kysnúť minimálne 4 hodiny, najlepšie však cez noc. Pokiaľ však nemáte ráno čas, môžete cesto nechať kysnúť aj 24 hodín. 
4. Vykysnuté cesto priemiešame a preložíme na pomúčenú dosku. Rukami prepracujeme a rozdelíme na 15 - 20 kúskov, podľa toho, aké veľké žemličky chceme mať. 
5. Rúru zapneme a rozhorúčime. Každú žemličku premiesime, vytvarujeme do pekného bochníka a položíme na plech vystlaný papierom. Postriekame vodou a žemličku necháme asi 30 min kysnúť. 
6. Žemličky pred pečením znovu postriekame vodou, posypeme chia semienkami (alebo akýmikoľvek inými obľúbenými semienkami) a vložíme do rozhorúčenej rúry. Asi po 15 min pečenia žemličky postriekame vodou a dopečieme. 
7. Hotové a ešte rozhorúčené žemličky postriekame vodou a necháme úplne vychladnúť. 


Viac tipov a krásnych tort nájdete na našej - FB stránke alebo -→ Instagrame

A na ešte viac receptov, cenných rád a tipov ako na bezlepkové pečenie sa môžete tešiť v pripravovanej knižke (alebo rovno Biblii? :D) bezlepkového pečenia Bohémsky a hravo, bezlepkovo a zdravo. Sledujte, vyjde už čoskoro! 😍

S láskou 

Vaša Peťa ❤️

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára