Stránky

30. septembra 2016

Furtožrútky na slano - mozzarellovo paradajkové mafinky



Poznáte to? Je to malé a mohli by ste to vyhrýzať celý deň. Áno, presne to sú furtožrútky. Tento výraz mám od jednej svojej známej, ktorá ho s obľubou používala. A myslím, si že úplne vystihuje podstatu dnešného receptu. 

O čosi radšej ako mäkké a sladučké mafiny mám rada ich slanú verziu. Viete, také čo si vezmete so sebou na cesty do batoha, vyjedáte ich celý deň a mohli by ste pokračovať aj celý ďalší. Verím, že každý máte doma taký jeden poklad na slané či sladké mafinky, no ja by som sa dnes s vami rada podelila o recept, ktorý som mala možnosť upiecť minulý víkend s mojou maminou. Mafinky sme piekli na jednu vydarenú športovú akciu v Terchovej a mali obrovský úspech. Mnoho návštevníkov ani nepostrehlo, že boli bezlepkové! :)




Okrem toho, že chutia a voňajú úplne božsky, ich príprava je úplne nenáročná a priam magicky rýchla. V košíčkoch vyzerajú rozkošne a rozveselia akékoľvek pohostenie či párty. A ako som to zvykla robiť už na lodi, nie každý mafin musí vyzerať ako mafin, preto cesto nabudúce šupnem do formy na biskupský chlebíček a upečiem ako raňajkový chelbík. 

Na 12 veľkých alebo 24 mini mafín budeme potrebovať:

Čas prípravy: 10 min            Čas pečenia: 20 - 25 min             Teplota pečenia: 180°C

400 g bezlepkovej múky
1 1/2 ČL soli
1 prášok do pečiva (bezlepkový)
200 ml mlieka alebo kefíru 
3 strúčiky strúhaného cesnaku
2 vajíčka
200 g olivového oleja

6 väčších cherry paradajok 
200g strúhanej alebo nakrájanej mozzarelly 
2 jarné cibuľky
2 ČL sušenej bazalky
1/2 ČL mletého čierneho korenia



1. Rúru rozohrejeme. Paradajky a cibuľku očistíme a nakrájame na drobno. Vo väčšej miske zmiešame múku so soľou, práškom do pečiva, čiernym korením a sušenou bazalkou.
2. Pridáme nakrájanú zeleninu a syr a všetko dobre premiešame.


3. V druhej miske vyšľaháme mlieko, vajíčka, cesnak a olivový olej do homogénnej zmesi.
4. Mafinkový plech vystelieme papierovými košíčkami a cestom naplníme približne do troch štvrtín. 
5. Upečieme vo vyhriatej rúre a najlepšie ešte teplé podávame s cesnakovým dresingom. Mňamka! 

Vaša Peťa


24. septembra 2016

Tekvice a páje



Neviem, ako ste na tom vy, ale moja špajza priam prekypuje tohtoročnou úrodou tekvice. A asi ako každá  gazdinka, tak aj ja rozmýšľam, ako uvariť alebo upiecť z nej čo najviac rozmanitých jedál. A aj napriek tomu, že tekvicovo - cuketové placky sú fantastické a mohla by som och jesť od rána do večera, hľadala som niečo viac. 

Spomenula som si na moju pani učiteľku ateliérovej kresby, ktorá milovala koláče. Kvôli zdravotným problémom už doma sama nemohla príliš veľa vypekať, tak medzi rečou prišla na to, že ja rada pečiem a moja prvá objednávka bola na svete. Bolo to akurát v tomto čase - období skorej jesene a mala som za úlohu napiecť podľa možností niečo zdravé a chutné. A keďže som už ako malá fičala na zahraničných programoch o varení a pečení, úplne mi učaroval tento koláč. Bola to kombinácia nezvyčajného, zdravého a sľubne chutného. Nemala som ani potuchy, či to tak bude aj naozaj, no jeho farba bola neodolateľná. Navyše, u nás doma to bol neznámy múčnik, takže to bola pre mňa výzva ako ušitá.

Výsledok bol viac než famózny a od vtedy tento múčnik pečiem vždy, keď som na jeseň doma. Za tie roky si však tiež prešiel niekoľkými vylepšeniami, no podstatu som zachovala. Veľmi rada nahrádzam časť smotany domácim kondenzovaným mliekom či skaramelizovaným kondenzovaným mliekom (známe aj pod názvom Dulche de leche) alebo v prípade bezlaktózového variantu úplne nahrádzam smotanu overenou bezlaktózovou  smotanou. V zásade je jedno akú použijete smotanu - 33%-tná smotana dodá múčniku bohatú chuť a akúsi plnosť, no ak si strážite postavu, rovnako skvelá je aj 12%-tná smotana

Azda môj najobľúbenejší variant je s lieskovo - orieškovým cestom a pečenou čokoládovou polevou, ktorý je voňavý, luxusný a neuveriteľne chutný. Tu by som len zdôraznila to, že cesto určite predpečte. Ja som na to tentokrát zabudla a zbytočne to pokazilo celý dojem z múčnika. 
 A ešte jedna vychytávka na záver - ak očistíte a uvaríte viac tekvice ako spotrebujete, nemusíte ju rovno mraziť. Úplne jej postačí, keď ju rozmixovanú preložíte do zaváraninových pohárov a zasterilizujete. Takto mám v špajzi nachystané hotové pyré na ďalší koláč a už bez námahy :)

Na jednu 26cm formu budeme potrebovať: 

Čas prípravy: 1 h                  Čas pečenia: 1 - 1,5 h                 Teplota pečenia: 150 °C

1 kg očistenej tekvice 
300 g kondenzovaného mlieka
3 PL medu
300 ml smotany 
3 vajíčka
1 PL perníkového korenia so zázvorom
1 ČL vanilky

Cesto:
150 g bezlepkovej múky
20 g jablčnej vlákniny
1 ČL bezlepkového prášku do pečiva
100 g studeného masla
50 g trstinového cukru
1 studené vajíčko 

Čokoládová poleva:
100 ml teplého plnotučného mlieka
50 g cukru
25 g kvalitného holandského kakaa  
 

1. Tekvicu uvaríme do mäkka. Múku premiešame s kypriacim práškom, cukrom a vlákninou. 
2. Maslo nakrájame na kocky a (studenými) rukami alebo mixérom zapracujeme do múky. Vznikne nám akási mrvenčiková zmes, do ktorej vmiešame vajíčko
3. Vypracujeme hladké cesto, ktoré rozvaľkáme na tenší plát a preložíme do zapekacej misy. Odložíme do chladu na približne 30 min
4. Medzitým si rozmixujeme tekvicu, do ktorej vmiešame koreniny, kondenzované mlieko, smotanu, med, vajíčka a premiešame.



5. Rúru si rozohrejeme na 180°C. Pripravenú formu s cestom vystelieme papierom na pečenie, na ktorý vysypeme ryžu, sušenú fazuľu alebo hrach alebo kombináciu všetkých troch surovín a dáme piecť na 15 min. 
6. Po upečení, strukoviny presypeme do fľaše, označíme a odložíme si ich na ďalšie pečenie, na varenie ich už nepoužijeme. Odstránime papier na pečenie a na predpečený korpus vylejeme pripravenú plnku. 


6. Na polevu zmiešame teplé mlieko, cukor, vanilku, soľ a kakao na hladkú tekutú zmes, ak sa nám stále tvoria hrudky, použijeme ručný mixér a vylejeme na plnku.
7. Vložíme do rúry, teplotu znížime na 150°C a pri vodnej pare (vytvoríme si ju tak, že na spodok rúry vložíme hlboký plech s vodou) pečieme asi hodinu. 

 
8. Hotový koláč necháme úplne vychladnúť najlepšie 4 hodiny v chladničke, no pre nedočkavcov bude stačiť aj koláč izbovej teploty. Nakrájame a môžeme podávať s vyšľahanou nesladenou šľahačkou.  

TIP NA PRÍPRAVU

Nakoľko je koláč časovo náročný na vychladnutie, môžeme si ho pripraviť už deň vopred, aby sme mali istotu, že bude krásne držať. 

Prajem veselé jesenné pečenie!

Vaša Peťa

19. septembra 2016

Recept na (ne)jednu perníkovú lásku



Každý rok sa teším na tie chvíle, keď stromy nahadzujú farebné kabáty a babie leto sa pomaly chýli ku koncu. Nechápte ma zle, milujem letné lúče a teplo, no taktiež milujem, keď si počas pochmúrnych či studených dní, môžem toto teplo vytvoriť doma a pripomenúť si tak leto doma - pre mňa je to, čo robí domov domovom. 

A medzi takéto chvíle určite patrí aj výroba domáceho perníkového korenia. Tú vôňu, ktorá sa šíri domom, môžeme prirovnať k vôni počas pečenia medovníčkov. No okrem týchto hrejivých medovníkových kúskov, rada používam toto korenie aj do tekvicového páju, bazilejských rezov, plnených pardubických perníčkov či malých perníčkov poliatych smotanovou či tmavou čokoládovou polevou. (Už na nich doma pracujeme, takže čochvíľa pribudnú recepty aj na tieto dobroty)

Na jeho prípravu si však určite pripravte veľmi dobrý mažiarik, alebo ak chcete svoje ruky ušetriť, zožeňte si radšej mlynček na kávu. Z uvedeného množstva vám vyjde viac ako 200 g perníkového korenia, čo je viac než dosť, preto ak neplánujete piecť celú kopu perníkových dobrôt, určite množstvo znížte aspoň na polovicu. Alebo to množstvo darujte ako vzácny voňavý dar.

Ale už slov bolo dosť, hor sa do drvenia :)

Na 220 g perníkovej zmesi budeme potrebovať: 

10 g anízu
10 g feniklu
10 g muškátového kvetu
35 g nového korenia
35 g klinčekov
20 g celého koriandru

70 g mletej škorice
10 g mletého badyánu
10 g mletého muškátového oriešku
10 g mletého čierneho korenia




1. Celé koreniny opražíme na sucho na panvici aby sa uvoľnila ich aróma. Presypeme do misky a po malých častiach v mažiariku (alebo v mlynčeku) roztlčieme na čo najjemnejšie. 


2. Mleté koreniny zmiešame spolu s čerstvo nadrvenými a presypeme do vzduchotesnej nádoby. Takto uzavretú zmes môžeme skladovať vyše roka na tmavom a suchom mieste. 



OBMENY

Zázvorové perníkové korenie

Ak ste milovníkom hrejivosti a štipľavosti zázvoru, určite vás poteším touto zázvorovou verziou. Hodí sa do známych zázvorníkov, ktoré celým korením ozvláštnite alebo  ho skúste použiť do karameliek či extravagantných čokoládových kúskov.

20 - 30 g mletej škorice nahraďte rovnakým množstvom mletého zázvoru a všetko dobre premiešajte. 

Citrusové perníkové korenie

Mám veľmi rada túto kombináciu, nakoľko sa v nej snúbi svieža citrusová vôňa s hrejivou perníkovou. Táto zmes sa fantasticky hodí do máčaných perníčkov, mrkvovej torty či ňou dokonalo ozvláštnite obľúbené pardubické perníčky. Použiť ju môžete ako do cesta, tak aj do plniek - kávový maslový krém, či jednoduchá vyšľahaná smotana vďaka tomu získajú nový chuťový rozmer.

Na uvedené množstvo nastrúhame kôru zo 6 pomarančov a 6 citrónov a usušíme pri nízkej teplote. Výsledné množstvo by malo byť aspoň 20 - 30 g. Vysušenú kôru vmiešame k perníkovému koreniu.

Exotické perníkové korenie

Túto zmes mám zo všetkých najradšej, pretože obsahuje môj obľúbený kardamón. Používam ju najčastejšie do medovníčkov, sušienok Speculatius a taktiež do perníkových krémov či nálpní. Napríklad taký brusnicový džem zmiešaný s lyžičkou tejto zmesi sa fantasticky hodí aj k pečenej divine ale taktiež aj ako plnka do lineckých koláčikov. 

20 - 30 g mletej škorice nahradíme mletým karadamónom a pridáme ešte 10 g mletého koriandru.  Všetko spolu premiešame a uskladníme.

TIP NA PRÍPRAVU

Ak sa nechystáte spotrebovať celé množstvo zmesi do pol roka až trištvrte, určite vám odporúčam pripraviť polovičné množstvo. Pomleté koreniny, ktoré sú staršie ako rok, strácajú svoju silu a pri nesprávnom skladovaní môžu stuchnúť. Preto je vždy jednoduchšie si pripraviť menšie množstvo častejšie, ako ho zbytočne vyhodiť. 


Alebo druhý variant. Celé množstvo si rozdeľte na 2 - 3 časti, každú nasypte do krásnej sklenej fľaštičky a pekne ozdobte. Takémuto originálnemu darčeku sa určite poteší mnoho gazdiniek. 

Verím, že som vás inšpirovala k výrobe vlastnej zmesi perníkového korenia a že tento rok vymeníte kupovanú zmes za domácu. Teším sa vaše komentáre pod článkom a zdieľania na akýchkoľvek sociálnych sieťach.


Vaša Peťa

6. septembra 2016

Dnes sme pečení a varení....horúci perník na pozdvihnutie nálady


Ani si neviem predstaviť, čo viac sa hodí na upršané chladné dni ako horúci perník s korenistou omáčkou. Perníková vôňa vyvoláva vo mne pocit pohody, bezpečia a tepla, čo sa mi úzko spája s Vianocami. Aby som to ale nepreháňala, vianočné ozdoby som si dnes odpustila.  

Inšpiráciu na tento perník som našla v jednej z kuchárok Nigelly Lawson, ktorého príprava, ako sama napísala, vyzerá ako nepodarený žart, najmä v tom momente, keď na cestíčko lejeme horúcu vodu. Je pravda, že v prvom momente som tomu neverila ani ja, no keď som ho vytiahla z rúry, potešil ma fakt, že omáčku navyše k nemu už ozaj netreba pripravovať, pretože vo forme je jej viac než dosť. 

Plnotučné mlieko zvyknem niekedy vymeniť za kokosové, nielenže je perník potom aj bezlaktózový ale má aj bohatšiu chuť. Perníkové korenie si miešam doma sama, ale ak na to nemáte trpezlivosť alebo vybavenie v podobe mažiariku či mixéra, pokojne použite hotovú zmes (iba si pozorne prečítajte zloženie, niektoré môžu obsahovať pšeničný škrob). Rada ho podávam s vyšľahanou šľahačkou s kvapkou vaječného likéru, no božsky chutí aj bez toho.

Jeho príprava je priam až banálne jednoduchá, takže ju zvládne ktokoľvek a kedykoľvek, dokonca aj po ťažkom pracovnom dni. A čo viac nám treba po náročnom dni ako kúsok sladkého voňavého nebíčka? 

Na  4 porcie budeme potrebovať:

Čas prípravy: 7 min                  Čas pečenia: 30 min                Teplota pečenia:  200°C

150 g bezlepkovej múky
1 PL kakaa
2 PL jablčnej vlákniny
50 g cukru
1 ČL bezlepkového kypriaceho prášku
2 ČL perníkového korenia
2 ČL mletého zázvoru
2 PL kandizovaného zázvoru
2 PL ružovej vody
1 ČL vanilkového extraktu
125 ml  plnotučného mlieka alebo kokosového mlieka
60 ml kokosového oleja (alebo iného rastlinného)
1 vajíčko
6 PL masla alebo rastlinného masla
500 ml horúcej vody alebo rastlinného mlieka
150 g cukru


 
1. Rúru predhrejeme, vodu necháme zovrieť. V miske zmiešame múku, vlákninu, kypriaci prášok, 1 ČL zázvoru, 1 ČL perníkového korenia, nasekaný kandizovaný zázvor a 50 g cukru. 

2. Vajíčko zmiešame s kokosovým olejom, vanilkovým extraktom, 1 PL ružovej vody a plnotučným mliekom. 
3. Cesto preložíme do menšej zapekacej nádoby a pokropíme 1 PL ružovej vody. V druhej miske zmiešame 150 g cukru, zvyšný mletý zázvor a perníkové korenie a vysypeme na pripravené cesto. 



4. Celú zmes zalejeme horúcou vodou (nebojte sa, len to tam všetko vylejte), vložíme do rozohriatej rúry a upečieme.
5. Hotový perník necháme pred podávaním odstáť asi 10 min a pri naberaní dávame pozor, aby sme nabrali koláč aj s omáčkou. Podávame s vyšľahanou alebo nevyšľahanou šľahačkou a vaječným likérom.  


Verím tomu, že tento recept vyskúšate už len preto, aby ste sa presvedčili, či to naozaj tak funguje (tak to bolo v mojom prípade) ;) 

Takže zdar mágii pečenia

Vaša Peťa

4. septembra 2016

Jablko, tyblko .... alebo najjablkovejší jablčník cárovnej Šarlotky

Toto je snáď najlepší a najjablkovejší jablkový koláč na svete

Vôňa pečených jablkového koláča mi nostalgicky pripomína každoročný zber jabĺk a jablkovú štrúdľu. Tentokrát som sa nechala inšpirovať dezertom, ktorý som objavila v Poľsku, keď sme sa cestou späť zastavili na jednej poľskej pumpe. Okamžite mi učaroval. Tenké cesto, hora plnky a bielkový sneh s chrumkavou mrveničkou (nebojte sa, nejedla som ho ;) ) Len tak si hovel na tácke, tak som jeden zobrala domov snúbencovi a ja sa pustila do bádania. Po krátkej chvíli som našla recept, ktorý som, ako inak, úplne prekopala a upravila, no na to sú všetky jablkové recepty ako stvorené.

Aj napriek tomu, že tento recept vyzerá čiastočne náročne, jeho jedinú náročnú časť tvorí strúhanie jabĺk, nakoľko ich potrebujeme hojné množstvo. Cesto na mrveničku a spodok môžeme pripraviť dvojnásobné množstvo, jednu polovicu použijeme na spodok a druhú časť len nastrúhame na vrch koláča, tak ako je to v pôvodnom recepte. No ja rada pripravujem cesto na spodok koláča s kypriacim práškom - korpus je mäkký a môžem ho nakrájať takmer okamžite a nemusím čakať do ďalšieho dňa. A mrveničku rada pripravujem ako mrveničku. Ale už je na vás a vašich preferenciách, aký postup zvolíte. 

A keďže sezóna jabĺk už začala, tento jablčník je ako stvorený na jej privítanie. 


Na 1 plech (37 x 40 cm) budeme potrebovať:

Čas prípravy: 60 min            Čas pečenia: 80 - 100 min            Teplota pečenia: 180°C

Krehké cesto: 
300 g bezlepkovej múky
2 PL jablčnej vlákniny 
1 PL mletej škorice
200 g studeného masla
100 g práškového cukru
1 bal. (12g) kypriaceho prášku
2 vajíčka (veľkosť L)
1 ČL vanilkového extraktu

Plnka:
3000 g strúhaných jabĺk
100 g cukru
120 g kukuričného škrobu (alebo 120 g vanilkového pudingu)
4 žĺtky
2 ČL vanilkového extraktu
2 PL mletej škorice

Na dokončenie: 
4 bielky 
20 g cukru

Mrvenička:
100 g bezlepkovej múky
100 g mletých orechov (lieskovce alebo mandle)
50 g cukru
100 g masla
Kôra z 1 citróna (chem. neošetrený)


1. Rúru rozohrejeme. Múku zmiešame s vlákninou, cukrom, škoricou a kypriaci práškom. Studené maslo nakrájame na kocky a vpracujeme do múky. Pridáme vajíčka a vanilku a vypracujeme na hladké cesto. Cesto rozvaľkáme a prenesieme na vymastený a vysypaný plech a odložíme do chladničky.
2. Jablká ošúpeme, nastrúhame a zmiešame s cukrom, vanilkou, žĺtkami a škrobom (alebo pudingom) a navrstvíme na pripravený korpus.
3. Celú jablkovú plnku posypeme mletou škoricou a takto pripravený koláč vložíme na 45 minút do rúry a necháme zapiecť.
4. Medzitým si pripravíme mrveničku. Múku zmiešame s mletými orechmi, cukrom a citrónovou kôrou. Nakoniec vmiešame do múky studené maslo a zmes odložíme do chladničky. 
5. Bielky zmiešame s cukrom a vyšľaháme do pevnej peny.  
6. Na horúci koláč rovnomerne nanesieme bielkový sneh, ktorý posypeme pripravenou mrveničkou. Koláč vložíme späť do rúry a pečieme ďalších 40 - 45 min, kým je mrvenička krásne zlatohnedá a chrumkavá. 



7. Hotový koláč necháme vychladnúť minimálne na izbovú teplotu, nakrájame a môžeme podávať. Podávame s citrónovou omáčkou alebo kopčekom vanilkovej zmrzliny.

TIP NA PRÍPRAVU


Prípravu tohto koláča si môžeme ešte úplne zjednodušiť tým, že si jablká nastrúhame už deň vopred a zabalené odložíme do ďalšieho dňa do chladničky. 
Cesto vymiesime, zabalíme do fólie a odložíme taktiež do chladničky. Takto pripravené nám v chladničke vydrží až 3 dni. 
Mrveničku si môžeme taktiež vymiešať, zabaliť do fólie a odložiť do chladničky. 
V deň pečenia už len potom koláč poskladáme ako takú skladačku. 


Vaša Peťa