Aj napriek tomu, že kvások pozostáva väčšinou len z ražnej, pšeničnej či jačmennej múky, mi nedalo aby som neskúsila svoj bezlepkový a keďže rada skúšam nové veci, pustila som sa do toho s odhodlaním. Musím povedať, že môj prvý pokus mi vyšiel na "prvý šup", no boli aj také razy, kedy mi kvások splesnivel, ale vtedy viem, že som nedodržala "kváskové pravidlá".
Nuž nech to vyzerá akokoľvek komplikovane, skutočnosť je oveľa jednoduchšia. Navyše tá úžasná chuť, ktorú vám vie poskytnúť len kváskové pečivo stojí za tú námahu, čas a disciplínu. Takže len smelo do toho :)
Bezlepkový kvások
100 g múky100 - 125 ml teplej vody
1. Múku s vodou vymiešame na hladkú kašu, ktorú vložíme do čistého zavárinového pohára
2. Pohár prikryjeme potravinovou fóliou alebo viečkom, do ktorého urobíme špáratkom alebo ihlou niekoľko bodiek po celej ploche, aby kvások mohol dýchať.
3. Uložíme na teplé miesto ideálne s teplotou 28°C. V lete mu stačí kuchynská linka, v zime som mu dopriala miestečko nad radiátorom.
4. Počas prvých 3 dní kvások každých 8 hodín prikrmujeme - 1/4 kvásku (1 - 2 PL) z vrchu vždy odoberieme kvôli prípadnej plesni a doplníme do pôvodného objemu novou múkou a teplou vodou. Veľmi dobre premiešame, v kvásku by nemali byť žiadne hrudky.
5. V kvásku by sa mali už na druhý deň začať tvoriť bublinky a jeho objem sa zväčšovať. Ak kvások začne vyložene nepríjemne zapáchať, začneme radšej od začiatku.
Na štvrý alebo piaty deň môžeme už z kvásku upiecť prvý kváskový chlieb. Kvások by byť plný bubliniek a príjemne kyslo voňať.
Skladovanie kvásku
Ak potrebujeme, časť kvásku odoberiem na pečenie a zvyšok prikŕmime a uložíme do chladničky, kde bez našej opatery vydrží 4 - 5 dní. Aby nám ale aj naďalej vydržal, musíme splniť 4 základné podmienky:- kvások prikrmujeme každých 5 dní trochou čerstvej múky a teplej vody (asi 1 PL múky a 1 PL vody)
- skladujeme ho v chladničke pri teplote vyššej ako je 5 °C (ideálne medzi + 5 - + 10°C)
- musí mať konzistenciu hustého palacinkového cesta, riedky kvások by sa nám utopil
- minimálne každé 2 týždne meníme nádobku, starý kvások na stenách pohára ľahko splesnivie
Verím, že vám moje rady pomôžu pri príprave vášho kvásku a budem sa tešiť keď sa o svoje kváskové úspechu podelíte pod článkom. Taktiež keď budete mať akékoľvek otázky, budem veľmi rada keď mi napíšete a rada vám ich zodpoviem.
S láskou
Vaša Peťa
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára