Stránky

27. januára 2017

Mäkkučké fašiangové šišky


Tak tento týždeň je toto už druhý dezert v poradí na želanie. Sama som sa k nemu dlho odhodlávala, lebo vykrajované bezlepkové šišky vo mne dlho vzbudzovali rešpekt. Avšak tento týždeň mi prišla (mnou) najočakávanejšia zásielka - plná zdravých semiačok a hlavne xantánovej gumy - prísady, ktorý stojí za väčšinou úspešných kysnutých bezlepkových výrobkov. A o tej by som vám dnes chcela v skratke niečo napísať.

Určite ste sa s ňou už stretli. Nájdete ju takmer vo všetkých pečivových výrobkoch, najmä tých bezlepkových, no rovnako aj tých lepkových. V základe pomáha zlepšiť vlastnosti cesta, najmä toho bezlepkového. Vynikajúco nahrádza vlastnosti lepku - viaže na seba vodu, takže bezlepkové pečivo ostane dlhšie čerstvé, vláčne a najmä mäkké. 

Taktiež cesto so xantánovou gumou lepšie drží svoj tvar a pracuje sa s ním úžasne a oveľa jednoduchšie ako s tým bez xantánovej gumy. Na 1 kg sypkých surovín v recepte jej stačí len 1 - 2 g. A čo je pre mňa najpodstatnejšie, je to prirodzene vyskytujúca sa látka, ktorá sa získava procesom fermentácie z glukózy a sacharózy (ak by sme chceli byť presní, pomocou baktérií Xanthomonas campestris). 

Na obaloch výrobkov ju nájdete pod číslom E415. Taktiež ju môžete nahradiť aj guarovou gumou, avšak pri jej užívaní vo väčších množstvách môže dôjsť k alergických reakciám. Takže s ňou opatrnejšie. Ale aby som neostala len pri encyklopédnych faktoch, tak vám radšej poviem o mojej prvej skúsenosti so xantánovou gumou pri pečení. 



Som z nej ÚPLNE NADŠENÁ! :D S cestom sa mi robilo naozaj parádne, ani múky som toľko neminula ako bežne. Nakoľko my doma vyprážané nepapáme, tak som väčšinu šišiek upiekla a pár vysmažila (návod na smaženie nájdete v TIPE NA PRÍPRAVU pod receptom), ale to aj tak iba kvôli fotkám :) A šišky boli mäkkučké, či už vyprážané alebo pečené, bolo to úplne jedno. Jednoducho dokonalé :)

Hmmmm...... a tá vôňa, ktorá sa šírila počas pečenia bola jedna báseň. S domácim malinovým džemom som sa podľa mňa trafila do čierneho, lebo kyselkavosť malín parádne vyrovnala sladkosť práškového cukru na vrchu šišiek. Nuž, u nás doma a aj v meste na salse zožali tieto fašiangové šišky právoplatnú slávu :)

Na 27 - 28 ks veľkých šišiek budeme potrebovať: 

Čas prípravy: 25 min              Čas pečenia: 20 - 25 min            Teplota pečenia: 180 °C
                  + 60 min kysnutie

500 g bezlepkovej múky + 150 - 200 g na dokončenie
1 ks (12 g) bezlepkového kypriaceho prášku
1 PL jablčnej vlákniny
4 PL trstinového cukru
1/2 ČL soli
1 ČL (2 g) xantánovej gumy
Kôra z chemicky neoštreného citróna

1 kocka (42g) čerstvého droždia
250 ml teplého plnotučného mlieka
250 ml vlažnej smotany na šľahanie (33%)
2 ČL vanilkového extraktu
2 vajíčka (veľkosť L)
50 ml rumu
100 g roztopeného masla
30 ml jablčného octu

Na dokončenie: 
Práškový cukor na posypanie
Domáci džem 

1. Mlieko zmiešame s 1 PL cukru a rozdrobíme doň čerstvé droždie. Vymiešame a necháme kysnúť 5 - 10 min. Rúru zapneme, nastavíme na 50°C a na najspodnejší rošt vložíme hlboký plech s teplou vodou.
2. V miske zmiešame všetky sypké suroviny - múku, vlákninu, zvyšný cukor, xantánovú gumu, soľ, kypriaci prášok a citrónovú kôru. Do stredu spravíme jamku a postupne pridáme všetky tekuté prísady - vykysnutý kvások, smotanu, vajíčka, rum, vanilku, maslo a ocot. 
3. Ručným mixérom vypracujeme na hladké cesto, ktoré prikryjeme potravinovou fóliou alebo vrchnákom z misky kysky a necháme asi 30 min kysnúť, kým sa objem cesta zdvojnásobí. 


4. Podložku na vaľkanie poprášime 150 g múky a vykysnuté cesto na ňu vylejeme. Múku zapracujeme do cesta a zároveň cesto dobre premiesime. 
5. Vyvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a vykrojíme obľúbené tvary šišiek. (V tejto fázi ich môžeme naplniť džemom alebo obľúbeným ovocím.) Preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, potrieme rozšľahaným vajíčkom, vložíme do rúry a necháme ďalších 30 min kysnúť. 



6. Keď sú šišky vykysnuté, plech s vodou vyberieme a rúru nastavíme na 180°C a šišky upečieme. 
7. Ešte teplé šišky poprášime práškovým cukrom a na každú dáme lyžičku džemu. Podávame ihneď :)

TIP NA RPÍPRAVU

Veľmi chutné a voňavé šišky sú, ak do múky pridáte 1 ČL mletej škorice, kardamónu alebo môžete pridať akékoľvek vaše obľúbené korenie. 

Taktiež veľmi zaujímavá a chutná je aj ich slaná verzia - uberte 3 PL cukru a pridajte 1 ČL soli navyše. Taktiež môžete do múky zamiešať 1 PL sušených byliniek či akékoľvek iné obľúbené korenie.


Taktiež namiesto pečených šišiek môžete pripraviť tradičné smažené šišky. Vo vyššom hrnci rozpálime väčšie množstvo oleja (500 - 1000 ml) a vykysnuté šišky vysmažíme. Z každej strany smažíme na miernom ohni asi 2 minúty do zlatohneda a kým sú šišky zvnútra upečené. Hotové preložíme na papierový obrúsok a necháme odkvapkať. Poprášime práškovým cukrom a ihneď podávame.

Ak ste pripravili príliš veľa šišiek, hotové a úplne vychladnuté môžete zabaliť do mikroténového vrecka a odložiť do mrazničky, kde vydržia až do 2 mesiacov, či chladničky, kde vydržia až týždeň. Pred papaním ich však je najlepšie ohriať - či už v mikrovlnke alebo rúre. 





Veselé vypekanie a ešte veselšie fašiangové vyhrýzanie!

S láskou

Vaša Peťa

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára